12-октябрь күнү кечкиге карата Шайлоо жана референдум өткөрүү боюнча борбордук комиссиясына бир мандаттуу округдардан Жогорку Кеңештин депутаттарын шайлоого катышууну каалаган 308 талапкерден арыз түштү. Арыздарды кабыл алуу бүгүн, 13-октябрда саат 18:00дө аяктайт.
Парламенттик шайлоо 28-ноябрга дайындалган. Бул шайлоодо 54 депутат партия аркылуу, 36 депутат бир мандаттуу округдардан шайланат.
— Мамыров Кубатбек Шамырбекович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Бердалиев Бакыт Чырмашбаевич — №12 Өзгөн округу;
— Момонкулов Талгат Мелисович — №25 Аламүдүн округу;
— Өмүралиев Арыстанбек Мелисович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Чодуев Эркинбек Урайымович — №10 Куршаб округу;
— Кожокеев Акылбек Алмарбекович — №30 Ысык-Ата округу;
— Маманова Розакан Султановна — №3 Кадамжай округу;
— Үмөталиев Артур Алимжанович — №15 Базар-Коргон округу;
— Сулайманкулов Медеркул Ормонович — №18 Ала-Бука округу;
— Капаров Чыңгыз Капарович — №33 Нарын округу;
— Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Жаналиев Кенжебек Бектурович — №22 Жайыл округу;
— Абдылдаев Тынчтыкбек Кубатович — №19 Токтогул округу;
— Дайырбеков Таалайбек Эсенбекович — №29 Свердлов округу;
— Досанов Нурбек Маликович — №3 Кадамжай округу;
— Жабаев Ринат Шаршенбекович — №23 Москва округу;
— Артыкбаев Гыламидин Урустомович — №2 Баткен округу;
— Ажымамбетов Актан Айылчиевич — №33 Кочкор округу;
— Ибраимова Атыркүл Сыйдалиевна — №23 Москва округу;
— Моңолдоров Данияр Черикович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Мамаюсупов Абдыхалил Шадманович — №3 Кадамжай округу;
— Курманалиев Акыл Курманбекович — №24 Сокулук округу;
— Сулаев Жекшен Эсенбекович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Темирбаев Мухаммад Миңбаевич — №8 Төлөйкөн округу;
— Эдигеев Жанат Асылбекович — №30 Ысык-Ата округу;
— Алибеков Шерахмад Халилович — №3 Кадамжай округу;
-Жанузаков Аманболду Медербекович — №35 Ак-Суу округу;
— Сариев Абаскан Казакбаевич — №31 Чүй-Кемин округу;
— Рыскулов Максат Борисович — №30 Ысык-Ата округу;
— Жансеитов Тынайбек Каныбекович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Ханжеза Карим Ламзарович — №23 Москва округу;
— Эргешов Алмазбек Манасбекович — №17 Аксы округу;
— Маматалиев Нурбакыт Мухтарович — №7 Ош округу;
— Сайпидинов Эмил Жумабаевич — №7 Ош округу;
— Акунбеков Эрнист Абакирович — №15 Базар-Коргон округу;
— Абдыжапарова Нурбүбү Маатмусаевна — №15 Базар-Коргон округу;
— Бекжанов Жолдубай Талантбекович — №35 Ак-Суу округу;
— Жумаев Сайранбек Кенешбекович — №32 Кочкор округу;
— Карагулов Улан Айтбаевич — №31 Чүй-Кемин округу;
— Бакиев Кубанычбек — №15 Базар-Коргон округу;
— Кемелов Акыл Канатбекович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Ешалиев Улан Жолдошбекович — №23 Москва округу;
— Исиралиева Анара Үсөнбековна — №25 Аламүдүн округу;
— Айталиев Таалайбек Дөөлөтказиевич — №21 Талас округу;
— Маматалиева Өмүркан Турсуналиевна — №3 Кадамжай округу;
— Абдираимова Назгүл Назыровна — №1 Лейлек округу;
— Шайдиев Алмазбек Усупбаевич — №17 Аксы округу;
— Алымбубаева Зулайка Бекатовна — №7 Ош округу;
— Камбаров Абдиллабек Ракманович — №13 Сузак округу;
— Мамытова Назгүл Туратбековна — №36 Ысык-Көл округу;
— Ташиев Шаирбек Кыдыршаевич — №14 Жалал-Абад округу;
— Абдивалиев Артыкбай Турабидинович — №5 Ноокат округу;
— Жээнбеков Келдибек Эркинбекович — №14 Жалал-Абад округу;
— Алымбеков Бекмамат Аяназович — №29 Свердлов округу;
— Алтыбаева Айнуру Тойчиевна — №7 Ош округу;
— Галдыбаев Жаманкул Жолчуевич — №11 Алай округу;
— Курванбаев Сүйүнбек Бурканидинович — №3 Кадамжай округу;
— Иманкожоева Эркингүл Бекбачовна — №34 Жети-Өгүз округу;
— Камбарбек уулу Үсөн — №7 Ош округу;
— Самонов Нурдин Талантбекович — №29 Свердлов округу;
— Садыков Нурбек Аданбекович — №10 Куршаб округу;
— Жумабекова Акылсайра Кадыралиевна — №35 Ак-Суу округу;
— Имеров Мирбек Жаңыбаевич — №36 Ысык-Көл округу;
— Айтигулов Муктарбек Мукулович — №21 Талас округу;
— Чынтемиров Талантбек Керимбекович — №29 Свердлов округу;
— Жекшенов Мирлан Ратынбекович — №23 Москва округу;
— Бөлтүрүков Өмүрбек Аярбергенович — №35 Ак-Суу округу;
— Козубаев Муртазали Кутуганиевич — №9 Кара-Суу округу;
— Толанов Тынчтыкбек Абдыкадырович — №10 Куршаб округу;
— Макешов Кубанычбек Бектемирович — №26 Ленин округу;
— Эшмамбетов Руслан Төлөнович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Алымов Адылбек Шарипович — №18 Ала-Бука округу;
— Марипов Бакытбек Асамидинович — №5 Ноокат округу;
— Абдразаков Бейшенбек Токтобаевич — №27 Биринчи май округу;
— Койчубаев Азамат Ашымович — №19 Токтогул округу;
— Төлөмүшов Бегали Пирмаматович — №2 Баткен округу («Бүтүн Кыргызстан» партиясынын атынан);
— Тургунбаев Улукбек Абдивалиевич — №29 Свердлов округу;
— Жээнбеков Равшан Бабырбекович — №26 Ленин округу;
— Нурбек уулу Ормон — №32 Кочкор округу;
— Турсункулов Мирланбек Эшматович — №4 Көк-Жар округу;
— Енгалычев Евгений Равильевич — №27 Москва округу;
— Клипачева Елена Сергеевна — №27 Биринчи май округу;
— Момункулов Эмил Базаркулович — №25 Аламүдүн округу;
— Сагынбаев Дайыр Баяманович — №7 Ош округу;
— Асылбек уулу Дамирбек — №35 Ак-Суу округу;
— Жакыпбеков Шадыкан Мырзаканович — №20 Манас округу;
— Жусупов Аширбай Бапович — №1 Лейлек округу;
— Мырзаканов Раад Бакашевич — №23 Москва округу;
— Аянкулов Самат Шамусаевич — №33 Нарын округу;
— Жунусов Мелисбек Абдрасулович — №33 Нарын округу;
— Ташиев Анарбек Рыскулович — №26 Ленин округу;
— Жунусбеков Төрөкан Бейшенбекович — №21 Таласскому округу;
— Борочоров Талантбек Айсаракунович — №33 Нарын округу;
— Эсенаманов Мурат Кубанович — №26 Ленин округу;
— Юсупалиев Мунарбек Худайбердиевич (онлайн) — №2 Баткен округу;
— Мадалиев Асылбек Алтымышович (онлайн) — №2 Баткен округу;
— Акматова Динара Асанкуловна (онлайн) — №36 Ысык-Көл округу;
— Калматов Талас Сагынбаевич (онлайн) — №4 Көк-Жар округу;
— Эшенкулов Кулжамал Буланбекович — №25 Аламүдүн округу;
— Иманалиев Каныбек Капашович — №25 Аламүдүн округу;
— Артыкбаев Сейдахмат Жокобаевич — №13 Сузак округу;
— Азыгалиев Нурланбек Асанбекович — №22 Жайыл округу;
— Чакибаев Эмиль Акжолтоевич — №25 Аламүдүн округу;
— Бакасов Улан Болотбекович — №33 Нарын округу;
— Аскарбеков Мавлян Амангельдиевич — №27 Биринчи май округу;
— Абдувалиев Довлотбек Маматурдалиевич — №6 Араван округу;
— Имматов Ина Имматович — №1 Лейлек округу;
— Матмусаев Жанышбек Мырзабекович — №19 Токтогул округу;
— Маннанов Ильхом Абдукахарович — №6 Араван округу;
— Мадинов Орозобек Капарбекович — №33 Нарыну округу;
— Шакиров Асан Шакирович — №13 Сузак округу;
— Каримбеков Абдисант Момунбаевич — №11 Алай округу;
— Төлөнов Данияр Эрмекович — №10 Куршаб округу;
— Мурсалиев Акылбек Рыскельдиевич — №31 Чүй-Кемин округу;
— Жаанбаев Тойгонбай Сейитказиевич — №33 Нарын округу;
— Сарымсаков Каныбек Кубанычбекович — №24 Сокулук округу;
— Иманкулов Талай Маданбекович — №23 Москва округу;
— Чойбеков Бактыбек Каныбекович — №21 Талас округу;
— Зулпуев Абдивап Момунович — №4 Көк-Жар округу;
— Калыков Улугбек Абдисатарович — №26 Ленин округу;
— Коргонбай уулу Жусупбек — №5 Ноокат округу;
— Касымов Нурлан Орозалиевич — №19 Токтогул округу;
— Омолдошова Айжан Рыскуловна — №32 Кочкор округу;
— Абдрахманов Азамат Абдилазизович — №4 Көк-Жар округу;
— Нурбаев Жалолидин Паязидинович — №6 Араван округу;
— Сыргабаев Замирбек Самаматович — №3 Кадамжай округу;
— Миркадыров Мухтар Мирсалиевич — №3 Кадамжай округу;
— Салымбаев Чыңгыз Жусупович — №14 Жалал—Абад округу;
— Жапанов Аттокур Асаналиевич — №32 Кочкор округу;
— Жолдошев Беки Кадырбердиевич —№5 Ноокат округу;
— Акматов Айданбек Акматович — №3 Кадамжай округу;
— Акылбеков Русланбек Акылбекович —№27 Биринчи май округу;
— Каниметов Адыл Жанкорозович — №35 Ак-Суу округу;
— Бакиров Өмүрбек Мирзаимович — №4 Көк-Жар округу;
— Рыскулбек уулу Нурмат — №22 Жайыл округу;
— Абдыразаков Нурсултан Эркинбекович — №9 Кара-Суу округу;
— Аспек уулу Азамат — №25 Аламүдүн округу;
— Керимкулов Нурлан Бейшенбекович — №32 округу;
— Карашев Аалы Азимович — №12 Өзгөн округу;
— Мамасыдыков Кумарбек Канболотович — №14 Жалал-Абад округу;
— Түмөнов Чыңгыз Сүйүнбаевич — №4 Көк-Жар округу;
— Абдувалиев Зарылбек Рубенович— №25 Аламүдүн округу;
— Бакыев Улукбек Хаджимуканович— №10 Куршаб округу;
— Таштанкулов Касым Абдусаматович — №1 Лейлек округу;
— Атамбаев Сейитбек Алмазбекович — №25 Аламүдүн округу боюнча «Социал-Демократтар» партиясынан;
— Максутов Мурсалим Султаналиевич — №3 Кадамжай округу;
— Эгембердиев Өмүрбек Калыбекович — 13 Сузак округу;
— Тешебаев Акимбай Сатылганович — №16 Ноокен округу;
— Матсаков Кадырбек Мусаевич — №16 Ноокен округу;
— Эргешов Толкун Турдукулович — №9 Кара-Суу округу;
— Келдибаев Төлөгөн Кыязович — №9 Кара-Суу округу;
— Жороев Исманали Эгембердиевич — №1 Лейлек округу;
— Ажыбеков Бактыгул Ажыбекович — №20 Манас округу;
— Самидинов Кумарбек Манапбаевич — №13 Сузак округу;
— Абдылдаев Таалайбек Дюшекеевич — №34 Ак-Суу округу;
— Назарбеков Мирлан Рысбекович — №20 Манас округу;
— Айтакунов Бактыбек Кубатович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Примов Улан Бердибаевич — №11Алай округу;
— Токторов Абдыш — №27 Биринчи май округу;
— Ражабалиев Нурлан Аскаралиевич— №2 Баткен округу;
— Арзибаев Бекболот Өскөнбаевич — №7 Ош округу;
— Аманкулов Эмир Эркинбекович — №22 Жайыл округу;
— Жолболдуев Памирбек Бакыевич — №4 Көк-Жар округу;
— Назарбаев Абдунаби Салыевич — №3 Кадамжай округу;
— Абылкасым уулу Канатбек — №2 Баткен округу;
— Абдылдаев Сооронбай Эргешович — №24 Сокулук округу;
— Ташиев Руслан — №31 Чүй-Кемин округу;
— Самыйкожо Мирлан — №32 Кочкор округу;
— Тоотаев Улукмырза Абдилашимович — №11 Алай округу;
— Койчуменов Мээримбек Нурбекович — №27 Биринчи май округу;
— Кунакунов Максат Касымжанович — №26 Ленин округу;
— Ниязалиева Дамира Абаскановна — №32 Кочкор округу;
— Жээнбаев Өскөнбай Сатыбаевич — №11 Алай округу;
— Мадылбеков Туратбек — №23 Москва округу;
— Рысбаев Равшанбек Рысбаевич — №4 Көк-Жар округу;
— Орозбаев Таалайбек Айтбаевич — №36 Ысык-Көл округу;
— Чомонов Манас Алишерович — №17 Аксы округу;
— Жакеев Алмазбек А. — №20 Манас округу;
— Ажибаев Чыңгыз Ильяскожоевич — №1 Лейлек округу;
— Карабаев Манасбек Токтогулович — №22 Жайыл округу;
— Алимбеков Нурбек Каарыевич — №8 Төлөйкөн округу;
— Исеналиев Эмирбек Аскеевич — №31 Чүй-Кемин округу;
— Шамшидин уулу Абдулхамид — №3 Кадамжай округу;
— Мамаев Замирбек Далилович — №22 Жайыл округу;
— Бакир Бакытбек — №9 Кара-Суу округу;
— Дүйшөналиев Болотбек Согушбекович — №19 Токтогул округу;
— Молдоташев Ишенбай Курманович — №35 Ак-Суу округу;
— Бузурманкулов Айбек Мырзакеримович — №21 Талас округу;
— Оморов Чыңгыз Ашырбаевич — №18 Ала-Бука округу;
— Кожиев Мирбек Дүйшөнбекович — №23 Москва округу;
— Нурбаев Бакытбек Токтогулович — №6 Араван округу;
— Саипов Бактыбек Саипович — №11 Алай округу;
— Садалиев Улан Шейшенбекович — №24 Сокулук округу;
— Дунканаев Айбек Медетбекович — №25 Аламүдүн округу;
— Жапаров Талантбек Рысбекович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Орозбаев Айбек Маматович — №8 Төлөйкөн округу;
— Мукарамов Асылбек Турабаевич — №1 Лейлек округу;
— Исмаилов Муратбек Кубанычбекович —№34 Жети-Өгүз округу;
— Зикиров Жусупбек Камчыбекович —№23 Москва округу;
— Олжобаев Баатырбек Бактыбекович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Жолдошбаев Камчыбек — №26 Ленин округу;
— Мамбеткулов Максатбек Назиржанович — №13 Сузак округу;
— Супатаева Альфира Илиясовна — №35 Ак-Суу округу;
— Турков Мунарбек Максатбекович — №13 Сузак округу;
— Түмөнбаев Акылбек Тогузбаевич — №35 Ак-Суу округу;
— Кенжебаев Аманкан Батырбекович — №24 Сокулук округу;
— Кыдыралиев Бакыт Мукамбетович — №21 Талас округу;
— Бекешев Дастан Далабайевич — №28 Октябрь округу;
— Абиров Жаныбек Болотбекович — №26 Ленин округу;
— Пасанов Эржигит Жетимишович — №10 Куршаб округу;
-Осмонов Айбек Жапарович — №7 Ош округу;
-Чокморов Болотбек Сексенбешович — №32 Кочкор округу;
-Турганбаев Мелис Токтомамбетович — №28 Октябрь округу;
-Мааткабылов Ырысбек Шаршенбаевич — №29 Свердлов округу;
-Токтогулов Ербол Бекинович — №30 Ысык-Ата округу;
— Момунов Акат Акынович — №17 Аксы округу;
— Жумабеков Дастанбек Артисбекович — №20 Манас округу;
— Шакиев Нурланбек Тургунбекович — №17 Аксы округу;
— Матраимов Искендер Исмаилович — №9 Кара-Суу округу;
— Мамбеталиева Анара Хамзаевна — №36 Ысык-Көл округу;
— Бегалиев Болот Касымбекович — №25 Аламүдүн округу;
— Казакбай уулу Замирбек — №34 Жети-Өгүз округу;
— Бакееев Аскарбек Колхозбекович —№22 Жайыл округу;
— Тайлаков Арстанбек Кылычбекович — №26 Ленин округу;
— Дыйканов Максатбек Дыйканович — №2 Баткен округу;
— Жыргалбаев Нурбек Үсөнкулович — №30 Ысык-Ата округу;
— Ажибаева Жаңыл Бейшеновна — №36 Ысык-Көл округу;
— Мурадилов Бекболот Мурадилович — №3 Кадамжай округу;
— Райымкулов Бактыбек Кемелбекович — №22 Жайыл округу;
— Тарыкбаев Алмаз Нарынбекович — №31 Чүй-Кемин округу («Альянс» партиясынан);
— Сулайманов Алтынбек Турдубаевич (депутат) — №5 Ноокат округу («Альянс» партиясынан);
— Жунусалиев Рамис Майрамбекович — №24 Сокулук округу;
— Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович — №33 Нарын округу;- Сарбагышев Максатбек Канатбекович — №36 Ысык-Көл округу;
— Мурашев Нурбек Мурпазылжанович (депутат) — №16 Ноокен округу;
— Дүйшенбиев Райимберди Сейдакматович (Куралдуу күчтөрдүн Башкы штабынын мурдагы жетекчиси) — №16 Ноокен округу;
— Сардарбеков Сабырбек — №32 Кочкор округу;
— Божонов Замирбек Сабиржанович — №11 Алай округу;
— Салихов Кеңеш Каримович — №2 Баткен округу;
— Аширалиев Чынтемир Камчыбекович — №2 Баткен округу;
— Кулматов Эделбек Маматкулович — №13 Сузак округу;
— Шамырканов Болотбек Муратбекович — №34 Жети-Өгүз округу;
— Токтобаев Сүйүнбай Жумаканович — №17 Аксы округу;
— Сагымбаев Канат Райымбекович (УКМКнын Мамлекеттик коопсуздук комитетинин мурдагы кызматкери) — №34 Жети-Өгүз округу;
— Хасанов Канат Зерликович — №36 Ысык-Көл округу;
— Ботобаев Айбек Курманович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Турсунбаев Азизбек Атакозуевич (ЖК депутаты) — №18 Ала-Бука округу;
— Сулайманов Кундузбек Кошалиевич — №19 Токтогул округу;
— Иманкулов Эркин Токтаалиевич — №22 Жайыл округу;
— Исламбеков Белек Мамасалиевич — №2 Баткен округу;
— Абдрахматова Атыр Болотбековна (БШКнын мурунку мүчөсү) — №34 Жети-Өгүз округу;
— Кыдырмышев Руслан Жаманакович (президенттин кеңешчиси) — №28 Октябрь округу;
— Сатыбалдиев Элмурза Ракиевич (мурунку башкы прокурор)— №12 Өзгөн округу;
— Мелисов Азамат Канатбекович — №32 Кочкор округу;
— Токтакунов Нурбек Акбарович (адвокат) — №27 Биринчи май округу №27;
— Калдарбеков Элдияр Султанович — №25 Аламүдүн округу;
— Абдыкадыров Эмилбек Мырзакулович — №21 Талас округу;
— Таштанбеков Акбөкөн Дукенович — №30 Ысык-Ата округу;
— Бөлөкбаев Эркин Касымович — №23 Москва округу;
— Ибраев Саматбек Кулукеевич — №34 Жети-Өгүз округу;
— Дүйшөналиев Нурлан Кадырбекович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Асанбаев Майрамбек Жекшенович — №32 Кочкор округу;
— Кулбараков Автандил Илдузович — №32 Кочкор округу;
— Мурзакматов Байжигит Мамаюнусович — №4 Көк -Жар округу;
— Абдрахманов Азамат Абдилализович — №4 Көк -Жар округу;
— Икрамов Тазабек Икрамович — №13 Сузак округу;
— Мусагул уулу Амантур — №32 Кочкор округу;
— Мадмаров Уланбек Аданбекович — №4 Көк -Жар округу;
— Сурналиев Талгат Чыныбекович — №36 Ысык -Көл округу;
— Обдунов Элмурат Адбувапович — №6 Араван округу;
— Сарбагышев Талантбек Кыдыргазиевич — №36 Ысык -Көл округу;
— Абдылдаев Райымбек Жумагулович — №33 Нарын округу;
— Карагулов Кубанычбек Нарынбекович — №26 Ленин округу;
— Аширбаев Элкинбек Токтогонович — №24 Сокулук округу;
— Сегизбаев Мирбек Абдрахимович — №1 Лейлек округу;
— Ганыев Каныбек Токтоматович — №3 Кадамжай округу;
— Атажанов Ырысбек Ысламович — №3 Кадамжай округу;
— Жээнбеков Жусупжан Амражанович — №13 Сузак округу;
— Лилиенталь Юлия Викторовна — №13 Сузак округу;
— Саккараев Медербек Жаманкулович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Абакиров Аскар Жумабекович — №31 Чүй-Кемин округу;
— Абдыбахапов Абдыманап Абдыбахапович — №13 Сузак округу;
— Сариев Акылбек Аблабекович — Нарындагы №33 шайлоо округу;
— Малиев Арсланбек Касымакунович — Жети-Өгүз районундагы №34 шайлоо округу;
— Дурсунов Атамша Латифович — Ысык-Ата районундагы №30 шайлоо округу;
— Ибраимов Санжар Кубанычбекович — Алай районундагы №11 шайлоо округу;
— Сейтказиев Анаш Токтосунович — Чүйдүн Кемин районундагы №31 шайлоо округу;
— Танабаев Нурлан Исамидинович — Куршаб айылындагы №10 шайлоо округу;
— Курманов Байыш Жантаевич — Ысык-Ата районундагы №30 шайлоо округу;
— Алтынбеков Айбек Алтынбекович — Базар-Коргон районундагы №15 шайлоо округу;
— Нурланбеков Актилек Нурланбекович — Ленин районундагы №26 шайлоо округу;
— Насиров Абдижамил Жусупович — Кадамжай районундагы №3 шайлоо округу;
— Исаев Канатбек Кедейканович — Чүйдүн Кемин районундагы №31 шайлоо округу;
— Төлөгөнов Бакыт Талантович — Жети-Өгүз районундагы №34 шайлоо округу;
— Алымжанов Айбек Орозбекович — Кочкор районундагы №32 шайлоо округу;
— Шаимкулов Манас Каныбекович — №14 Жалал-Абад окуругу;
— Бекмуратов Баймурат Асатович — Лейлек районундагы №1 шайлоо округу;
— Талипов Нурали Орозалиевич — №3 Кадамжай шайлоо округу;
— Арстанбеков Акылбек Советбекович — Ноокен районундагы №16 округ боюнча;
— Тукунов Акжолтой Шакирбекович — Ысык-Көл районундагы №36 округ боюнча;
— Сыдыков Бактыбек Үсөнович — №16 Ноокен округу;
— Кебекбаев Сабыралы Тойчуевич — Сузак районундагы №13 округ боюнча;
— Усупов Тилек Сабырович — Октябрь районундагы №28 округ боюнча.